Prawne aspekty transmisji na żywo

Prawne aspekty transmisji na żywo

Wielu właścicieli barów i kawiarni, którzy są jednocześnie amatorami sportu, prędzej czy później zacznie zastanawiać się nad wyświetlaniem transmisji meczów i tym podobnych widowisk sportowych w swoich lokalach.

Jednak wielu z nich nie ma zielonego pojęcia o tym, jakie kroki należy uprzednio podjąć, aby uniknąć sankcji i kłopotów z prawem. Ten krótki poradnik ma na celu uświadomienie ich, na co należy zwrócić uwagę.

Jeżeli planujemy w naszym lokalu transmitować mecze na żywo, to warto pamiętać o kilku kluczowych sprawach. Należy w tym wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i wykazać odrobinę moralności. To jasne, że musimy uzyskać zgodę osób lub drużyn, które planujemy pokazywać. Czasami nie znaczy to, że musimy wystosować pismo do danego sportowca, ale do federacji lub osób odpowiedzialnych za wydawanie tego typu zezwoleń. Transmisje tego typu puszczane bez zgody osób, które w nich występują, są rażącym pogwałceniem praw marketingowych i łamią zalecenia wielu ustaw. Tego typu zezwolenia są kosztowne, to fakt, ale ewentualne kary, które przyszłoby nam zapłacić, są zdecydowanie bardziej dotkliwe. Nie dajmy się zwieść pokusie, która podpowiada nam, że uda nam się zaoszczędzić na prawie do transmisji, do tego przyciągnie ona więcej klientów, którzy zostawią w naszym lokalu większe kwoty podczas oglądania spektaklu sportowego. To może się udać raz, drugi czy trzeci, ale prędzej czy później zostaniemy przyłapani i wtedy wszystkie pieniądze, które zarobiliśmy na tym nielegalnym procederze, znikną i pociągną za sobą dodatkowe kwoty, potrzebne na spłatę sankcji i kar nałożonych na nas przez odpowiednie organy za pogwałcenie obowiązujących ustaw.

Pamiętajmy więc jak ogromne pokłady pracy i pieniędzy wkładane są w organizacje tego typu wydarzeń, a sprzedaż praw do transmisji to jeden ze sposobów, aby organizatorzy wyszli na tym wszystkim na swoje. Puszczając transmisję bez wykupienia praw do niej przyczyniamy się do tego, że coraz mniej osób będzie chciało podjąć się organizacji wydarzeń sportowych wartych transmitowania.