Czy korzystanie z wirtualnego biura jest w pełni legalne?

Czy korzystanie z wirtualnego biura jest w pełni legalne?

Biuro stacjonarne dla coraz większej liczby współczesnych przedsiębiorców okazuje się zbytecznym wydatkiem.

Coraz więcej na polskim i zagranicznym rynku pojawia się specjalistów, którzy pracują w warunkach domowych, a najem przestrzeni biurowej jest dla nich w zasadzie nieopłacalny - w biurze nie spędzają czasu i nie przyjmują klientów. Po co więc podwyższać koszty swojej działalności o nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie? Zwłaszcza gdy mamy możliwość zarejestrowania firmy pod adresem wirtualnym? Ale czy taka opcja jest w pełni legalna?
 

Czym jest wirtualne biuro?

Wirtualnym biurem nazywamy firmę, która udostępnia możliwość rejestracji firmy więcej niż jednemu przedsiębiorcy (zobacz Point Office). W zakres usług biura wirtualnego wchodzi niekiedy również cała obsługa korespondencji (tradycyjnej i elektronicznej), telefonów, a niekiedy również klienta. Ponadto biuro wirtualne oferuje pomoc prawną i księgową. 


Jak to więc jest z legalnością wirtualnego biura?

Idea stworzona w 1994 roku przez Ralph'a Gregory'ego coraz chętniej wcielana jest w życie również na naszym polskim podwórku. Rozpoczynający swoją przygodę z przedsiębiorczością freelancerzy czy też raczkujące startupy stanowią jedynie część docelowych odbiorców tej przydatnej usługi. Korzystanie z usług biura wirtualnego jest w pełni zgodne z polskim prawem. 
 

Zamęt Urzędu Skarbowego

Kilka lat temu wśród przedsiębiorców prowadzących działalność internetową szerokim echem odbiły się przypadki, kiedy to Urząd Skarbowy odmówił nadania numeru NIP firmom korzystającym z usług biur wirtualnych. Uzasadniał swoją decyzję brakiem konkretnego numeru lokalu w zgłoszeniu, a także tym, że spółka nie pełni funkcji zarządczych pod adresem podanym do rejestracji.

Jedna z głośnych spraw zakończyła się przychylnym dla przedsiębiorcy wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jednoznacznie stwierdził, że w polskim prawie nie ma przepisów, które obligowałyby przedsiębiorcę do wskazania lokalu o tego typu właściwościach. Co więcej, sąd zaznaczył, że Urząd Skarbowy nie jest w stanie stwierdzić, czy pod danym adresem nie da się wykonywać funkcji zarządczych.

Więcej informacji: http://PointOffice.pl