Litera(tura) prawa - jakie książki czytać?

Litera(tura) prawa - jakie książki czytać?

Interesujesz się prawem lub studiujesz kierunek prawniczy? Zobacz spis najważniejszych dokumentów i pozycji bibliograficznych dla osób związanych z branżą prawną!

Poza samymi dokumentami źródłowymi warto sięgnąć do literatury przedmiotowej: opracowań naukowych, leksykonów i pozycji tematycznych, poświęconych poszczególnym zagadnieniom prawa. Wśród nich m.in. takie tytuły, jak: „Etyka adwokacka – na egzamin”, „Stanowienie i stosowanie prawa. Elementy teorii”, „Proces karny w świetle konstytucji”, „Prawo i obywatel” i wiele innych, dostępnych np. na stronie http://livro.pl/ksiazki/prawo.html.

 

Najważniejsze dokumenty źródłowe:

 

1. „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”, opracowanie zbiorowe

Podręczne wydanie konstytucji ze słowem wstępnym i indeksem rzeczowym.

 

2. „Prawo Konstytucyjne. Repetytorium” Łukasz Wieczorek, Ewa Grzęda

Najważniejsze informacje z zakresu prawa konstytucyjnego, przedstawione w formie tabel i wykresów. Zasady funkcjonowania państwa, struktura i kompetencje organów państwowych, prawa człowieka i obywatela, sposób tworzenia prawa, jego hierarchia i źródła.

 

3. „Prawo cywilne i handlowe w zarysie”, opracowanie zbiorowe

Najnowsza wersja podręcznika akademickiego, poświęconego najważniejszym zagadnieniom z zakresu prawa cywilnego i handlowego. Opracowana przez adwokatów i radców prawnych, będących wykładowcami Uniwersytetu Łódzkiego.

 

4. „Kodeks postępowania karnego”, opracowanie zbiorowe

Trzydzieste siódme, podręczne wydanie kodeksu postępowania karnego, opatrzone przypisami od redakcji oraz indeksem rzeczowym.

 

5. „Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych”, Karolina Gonet

Omówienie najważniejszych uregulowań w stosunkach między pracownikiem a pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, z naciskiem na zagadnienia poruszane na egzaminie z prawa pracy.

 

6. „Kodeks rodzinny i opiekuńczy”, opracowanie zbiorowe

Dwudzieste wydanie kodeksu rodzinnego, z wprowadzonymi zmianami, przedmową od redakcji i indeksem rzeczowym.

 

7. „Prawo Unii Europejskiej”, opracowanie zbiorowe

Dwudzieste pierwsze, kieszonkowe wydanie prawa Unii Europejskiej, z komentarzami autorskimi i indeksem.