Nieznajomość prawa szkodzi, czyli skąd czerpać wiedzę?

Nieznajomość prawa szkodzi, czyli skąd czerpać wiedzę?

Nieznajomość przepisów prawnych bywa brzemienna w bardzo nieprzyjemne skutki. Za przykład mogą posłużyć liczni internauci, którzy pobierają na dysk twardy niezliczone ilości materiałów objętych prawem autorskim, nie wiedząc, że grożą im za to poważne reperkusje.

Gdzie w takim razie szukać stosownych informacji?

 

W książkach

Mimo dynamicznego rozwoju globalnej sieci, o której trochę na wyrost mówi się, że czego w niej nie ma, nie istnieje — książki nadal pozostają najrzetelniejszym i najbogatszym merytorycznie źródłem informacji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w morzu literatury fachowej łatwiej niż w internecie można znaleźć publikacje godne zaufania. Globalna sieć ma to do siebie, że każdy może w niej opublikować wszystko (co widać po językowym i merytorycznym poziomie wielu tekstów internetowych). Stron godnych zaufania jest o wiele mniej niż tych niepewnych pod względem informacyjnym. Poza tym nie zawsze zawierają one odpowiedzi na pytania, które skłaniają nas do eksplorowania internetu. A już z całą pewnością nie nabędziemy ogłady intelektualnej i gruntownej wiedzy w jakiejkolwiek dziedzinie, jeśli ograniczymy się wyłącznie do tego, co wyświetli nam przeglądarka. Dlatego też niewątpliwie owocniejszym i bogatszym doświadczeniem będzie lektura wydawnictw książkowych. Książki poświęcone problematyce prawniczej przedstawiają bardzo zróżnicowane spektrum opracowań. Są książki dla zupełnych laików, dla studentów prawa, dla czytelników wtajemniczonych już w podstawy wiedzy prawniczej bądź też dla specjalistów posiadających doskonałą orientację w danej dziedzinie. Jest więc w czym wybierać.

 

W czasopismach

Innym przydatnym źródłem wiedzy prawniczej są specjalistyczne periodyki — zarówno te papierowe, jak i elektroniczne. Mają one tę wyższość nad książkami, że poruszają tematy najbardziej aktualne, są wyczulone niczym sejsmograf na zmiany zachodzące w środowisku prawniczym. Nie omieszkają skomentować każdej znaczącej nowelizacji, ich uwadze nie ujdzie ani jedno wydarzenie, które mogłoby pociągnąć za sobą zmiany w przepisach czy usankcjonowanie nowej interpretacji przepisów już istniejących. Do takich czasopism należy m.in. Edukacja Prawnicza, wiodąca prym na rynku fachowych periodyków prawniczych.

 

W internecie

Internet okazuje swą przydatność wówczas, gdy nęka nas jakiś konkretny problem, gdy nasze wątpliwości dotyczą ściśle określonego zagadnienia. Ale i wówczas nie powinniśmy dawać wiary każdej stronie internetowej, na której znajdziemy interesujące nas informacje. W polskim internecie jest jednak kilka wartościowych serwisów i for, które można obdarzyć zaufaniem – takich jak lex.pl czy forumprawne.org, na którym udzielają się również studenci oraz doświadczeni prawnicy.