Jak zachowywać się w sądzie?

Jak zachowywać się w sądzie?

Niemal każdy z nas w ciągu swojego życia ma przynajmniej raz do czynienia z sądem – przede wszystkim w trakcie różnych rozpraw spadkowych czy rodzinnych, rzadziej gospodarczych czy karnych. Gdy jesteśmy wezwani do sądu, musimy pojawić się na miejscu. Jak nie popełnić żadnego faux-pas?

Gdy otrzymujemy pismo sądowe, przede wszystkim powinniśmy dokładnie i uważnie je przeczytać. Znajdziemy w nim informacje o tym, w którym sądzie, którego dnia i o której godzinie powinniśmy się pojawić, a także dodatkowe pouczenia o naszych prawach i obowiązkach.

 

Co powinniśmy mieć przy sobie?

Jeżeli wybieramy się do sądu, powinniśmy zabrać ze sobą dowód potwierdzający naszą tożsamość. Może być to dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Warto też zabrać ze sobą otrzymane wcześniej wezwanie, które może się okazać pomocne w chwili, gdy nie będziemy mogli znaleźć odpowiedniej sali.

 

Zwróć uwagę na wokandę

Wokandą nazywamy listę spraw, które w tym dniu są rozpatrywane w sądzie. Wokandy wiszą na drzwiach poszczególnych sal. Każda sprawa oznaczona jest wtedy specjalną sygnaturą. Kiedy nadejdzie czas naszej sprawy, zostaniemy wywołani przez protokolanta sądowego.

 

Kto znajduje się na sali rozpraw?

Gdy już jesteśmy na sali, możemy rozpoznać, kto jest kim, na podstawie kolorów żabotu togi. Fioletowy żabot ma sędzia lub ławnik, zielony adwokat, na przykład obrońca czy pełnomocnik, czerwony – prokuratura, która może być też oskarżycielem, natomiast niebieski – radca prawny, który może występować jako pomocnik.

 

W trakcie przesłuchania

Do sądu zwracamy się tylko wtedy, gdy zostaniemy o to poproszeni. Do sądu powinniśmy zwracać się formułą: „Wysoki sądzie”. Gdy odpowiadamy na pytania, formułujmy je tak, aby przedstawić dowody potwierdzające treść naszych wypowiedzi. Nie rozmawiajmy głośno i nie zakłócajmy spokoju – sąd może nas wtedy ukarać.

 

Do skorzystania z usług prawniczych zaprasza kancelaria Kłosiński Bulesowski Adwokaci kb-adwokaci.pl z Łodzi. To tutaj możemy otrzymać profesjonalną pomoc prawną w szerokim zakresie. Pełna oferta zaprezentowana jest na stronie kb-adwokaci.pl.