Rzeczy, o które może zapytać cię adwokat przy sprawie spadkowej

Rzeczy, o które może zapytać cię adwokat przy sprawie spadkowej

Rozprawy sądowe znamy raczej z filmów czy seriali, nigdy jednak nie wiadomo, czy sami nie znajdziemy się w roli świadka bądź oskarżonego. Dlatego warto zawczasu przygotować się do takiej rozprawy i zdobyć przynajmniej podstawowe informacje na temat tego, o co może zapytać nas adwokat.

Jedną z popularniejszych spraw, z którą ogromna część z nas będzie miała do czynienia, jest sprawa spadkowa. Często takie rozprawy są czystą formalnością, jednak kłótnie zdarzają się nawet w gronie najbliższych, dlatego warto wiedzieć, jakich informacji może wymagać od nas adwokat podczas sprawy spadkowej. Na co trzeba się przygotować, by przeprowadzić sprawę spadkową gładko i sprawnie?

 

Specyfika spraw spadkowych

Wszyscy dobrze wiedzą, że sprawy związane ze spadkami wiążą się często z rodzinnym dramatem, czyli stratą bliskiej osoby. Najgorsze w tego typu sprawach są sytuacje, w których spadkobiercy zmarłego wchodzą ze sobą w konflikt właśnie przez spadek, który ten im pozostawił.

Trzeba pamiętać, że mierzenie się z taką sprawą nie będzie dla nikogo przyjemne, jednak warto zawczasu zrobić mały research i znaleźć niezbędne informacje dotyczące takich spraw.

 

O co najczęściej pytają adwokaci?

Specjaliści najczęściej wskazują na siedem podstawowych  informacji, których będziemy musieli udzielić naszemu przedstawicielowi w sądzie (sprawdź tutaj):

  1. Data śmierci spadkodawcy.
  2. Informacja o tym, czy pozostawił testament.
  3. W jakiej miejscowości ostatnio mieszkał.
  4. Informacje  o ewentualnych długach zostawionych przez spadkobiercę.
  5. Kto jest spadkobiercą ustawowym.
  6. Czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne.
  7. Czy jest możliwość porozumienia się z pozostałymi spadkobiercami.
  8. Jeżeli w spadku jest nieruchomość, adwokat może zapytać o wpisy z księgi wieczystej.

Są to oczywiście tylko podstawowe informacje i niezbędne mogą okazać się dodatkowe dane, jednak w największej  mierze zależne jest to od specyfiki konkretnej rozprawy i sytuacji między spadkobiercami.

Trzeba pamiętać, by dobrze przygotować się do rozmowy z adwokatem, ponieważ ustalenie faktycznego stanu rzeczy i sytuacji, w której się znajdujemy, to najprostsza droga do rozstrzygnięcia wszelkiego rodzaju sporów.

 

"Wszystko się może zdarzyć..."

Często mawia się, że życie pisze scenariusze, a my powinniśmy spodziewać się niespodziewanego. Tak samo jest w kwestiach prawnych, oczywiście nie tylko w zakresie spraw spadkowych. Nie ma co się oszukiwać, że damy sobie radę w sądzie, nie mając wiedzy prawniczej. Nawet najlepszy prawnik może nie być w stanie nam pomóc, jeżeli nie będziemy zdolni do udzielenia mu wszystkich niezbędnych informacji. Dlatego jeżeli będziemy musieli stawić się w sądzie, zdobądźmy możliwie najwięcej informacji. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na pozytywne dla nas rozstrzygnięcie tej sprawy.