Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Co ma wpływ na wartość nieruchomości?

Pozornie dwie takie same nieruchomości mogą znacznie różnić się ceną.

O tym, ile zapłacimy za dane mieszkanie lub lokal, decyduje wiele czynników. Rzeczoznawca majątkowy, dokonując wyceny nieruchomości, uwzględnia szereg cech rynkowych. Ich wpływ jest nierównomierny. Dobrze wiedzieć, które z nich naprawdę podnoszą wartość, a które służą tylko podbiciu ceny przez sprzedającego.

 

Dobra lokalizacja to podstawa

Ma ona istotny wpływ na wartość rynkową nieruchomości, bez względu na jej rodzaj. Im atrakcyjniejsza okolica, tym wyższe ceny mieszkań, działek i lokali. Wbrew pozorom droższe będą nie tylko mieszkania w centrum miasta, ale także w strefach podmiejskich wolnych od zgiełku i hałasu. Dokonując zakupu, należy zwrócić również uwagę, czy okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Istotne jest także położenie lokalu względem kierunków świata.

 

Standard ma znaczenie

Standard uzależniony jest nie tylko od wyposażenia, ale także od zastosowanej technologii budowlanej i rodzaju wykorzystywanych materiałów. Współcześnie deweloperzy przyciągają klientów nie tylko przestronnymi, funkcjonalnymi wnętrzami, ale także wyglądem zewnętrznym budynku oraz atrakcyjnie zagospodarowanymi osiedlami, co znacznie wpływa na prestiż inwestycji.

 

Powierzchnia

Za każdy m2 nieruchomości trzeba zapłacić. Zwykle im większa powierzchnia, tym wyższa cena. Jednak często wraz z jej wzrostem maleje cena za m2.

 

Rozkład

Współcześnie preferowane są jasne, przestronne wnętrza z salonem otwartym na kuchnię. Takich rozwiązań raczej nie znajdziemy w starym budownictwie. W przypadku niektórych mieszkań i lokali istnieje możliwość przesunięcia, wyburzenia lub dobudowania ścianek działowych. Niestety nie można zmienić położenia ścian nośnych.

 

Kondygnacja

Według rzeczoznawców dokonujących wyceny nieruchomości najatrakcyjniejsze dla potencjalnych nabywców są mieszkania usytuowane na piętrach I-III. W przypadku lokali użytkowanych największą popularnością i najwyższą ceną cieszą się te zlokalizowane na parterze.

 

Osiedle i otoczenie nieruchomości

Nabywcy zwracają uwagę na to, czy okolica jest bezpieczna, i na komfort mieszkania w danym miejscu, na który wpływają m.in. powierzchnie zielone, tereny rekreacyjne, boiska sportowe, ścieżki biegowe i rowerowe, a także place zabaw.  Istotny jest także dostęp do urzędów, bazy usługowej, lokali gastronomicznych, ośrodków sportowych, sklepów, kościołów i wielu innych.

 

Stan prawny nieruchomości

Najdroższe są mieszkania, lokale i grunty posiadające akt własności. Pamiętajmy, aby przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości sprawdzić, czy nie są na nią nałożone obciążenia, tj.: hipoteka, służebność, prawo dożywocia lub inne prawa osobiste lub roszczenia osób trzecich.

 

Infrastruktura techniczna

Wyposażenie działek, mieszkań i innych nieruchomości w infrastrukturę techniczną określoną również jako media czy uzbrojenie, tj. prąd, gaz, woda, kanalizacja, internet, telefon czy droga dojazdowa - sprzyja podwyższeniu ceny.

 

Rozważając zakup mieszkania, należy szczegółowo przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na jego cenę. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy je najpierw obejrzeć, a następnie porównać z podobnymi nieruchomościami w tej samej okolicy. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do wartości danego mieszkania czy lokalu, korzystna może okazać się wycena nieruchomości - przygotuje ją dla nas każdy rzeczoznawca majątkowy.