Dlaczego warto zatrudnić adwokata w sprawie rozwodowej?

Dlaczego warto zatrudnić adwokata w sprawie rozwodowej?

Sprawy sądowe nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń, sprawy zaś rozwodowe – w szczególności. Powodzenie w sądzie zależy w dużej mierze od umiejętności i talentu adwokata, któremu decydujemy się powierzyć ster.

Sprawy rozwodowe dzielą się na dwa najogólniejsze rodzaje: z orzekaniem lub bez orzekania o winie. Wydawałoby się, że pomoc adwokata potrzebna jest jedynie w przypadku rozwodów pierwszego typu. Jest to jednak mylny pogląd. Skorzystanie z usług prawnika wiele ułatwia – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze sprawą pierwszego czy drugiego typu. Poniżej przytoczymy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, że warto jest przed wszczęciem sprawy rozwodowej zasięgnąć pomocy profesjonalisty.

 

Oszczędność czasu

Zazwyczaj obu stronom zależy na jak najszybszym zakończeniu sprawy. Z oczywistych względów sprawa o rozwód nie wywołuje pozytywnych emocji, jest mniej lub bardziej przykrą koniecznością. Aby proces przebiegł sprawnie i możliwie jak najszybciej, warto wynająć adwokata. Jego pomoc okazuje się nieoceniona już na etapie składania pozwu. Teoretycznie sformułowanie pozwu nie jest niczym trudnym. W praktyce jednak nader często okazuje się, że pozwy składane bez pośrednictwa prawnika mają liczne braki formalne, co przekłada się wydatnie na przedłużenie całego procesu: sąd, nierzadko po stosunkowo długim czasie, wysyła do powoda pismo wykazujące te braki i zobowiązujące go do ich uzupełnienia; nie jest wykluczone, że nie zostaną one uzupełnione należycie, zgodnie z obowiązującymi procedurami – co oczywiście wiąże się z kolejnymi opóźnieniami. Wynajmując adwokata, mamy pewność, że pozew nie będzie miał absolutnie żadnych braków i że rozprawa rozpocznie się najszybciej, jak to jest możliwe.

 

Konieczność stawienia się w sądzie

Obowiązuje obie strony. Niemniej jednak można zostać wezwanym do sądu raz lub większą ilość razy. Wszystko zależy od tego, czy masz pełnomocnika. Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie adwokata, nie będziesz musiał uczestniczyć we wszystkich fazach postępowania rozwodowego: wyręczy cię w tym twój pełnomocnik.

 

Kompetencje

Jeśli zależy ci na pomyślnym zakończeniu sprawy, potrzebny ci będzie odpowiedni oręż. Problem w tym, że osoby nieobeznane z mechanizmami funkcjonowania spraw sądowych, a zwłaszcza spraw rozwodowych, nie mają żadnego przygotowania teoretycznego, które jest niezbędne, aby wykorzystać wszystkie swoje atuty w sprawie bądź też po prostu sprawnie i bezproblemowo doprowadzić ją do końca, jeśli obie strony wyrażają wolę polubownego zakończenia procesu. Wykwalifikowany adwokat z całą pewnością zadba o możliwie najkorzystniejsze dla klienta rozstrzygnięcie sporu.

Warto też zaznaczyć, że jeśli wyrok koniec końców okaże się nieprzychylny dla jednej ze stron, adwokat może trafnie ocenić jego prawomocność, a co za tym idzie – szanse na jego ewentualne odwołanie.

 

Pomoc adwokata jest więc bardzo dużym ułatwieniem w sprawach rozwodowych i z całą pewnością warto jej zasięgnąć. Usługi adwokackie na bardzo wysokim poziomie świadczy m.in. Kancelaria Adwokacka – Przebindowski – Kraków. Osoby, które z takich czy innych powodów wolą załatwiać wszystko na własną rękę, bez profesjonalnego pełnomocnika, mogą się srodze zawieść w trakcie procesu.